Burçların Ticareti

Astroloji son dönemlerde üzerine epey konuşulan, tartışılan bir kavram. İlgilisi ve seveni olduğu kadar eleştireni de çok.

İnsanlar, umut etmeyi ve olumlu beklentileri seviyor. Belki de bu, hayatta kalma yeteneğimizin en güçlü yanlarından biridir. Dolayısıyla bize umudumuzu besleyecek, belirsizliği ortadan kaldıracak, geleceği öngörebilecek bir şeyler sunulmuş olmasının ilgi çekici olduğunu kabul etmek gerekir. Ama bunun dayanağı nedir, bilimsel temeli var mıdır noktasında işler biraz karışmaya başlıyor.

“Astroloji bir bilim midir? Değilse neden değildir?”i açıklayan bir dizi çalışma yapılmış ve sonuçlar bilim olmadığını ortaya koymuş.

İnananlara saygı duymakla birlikte bana da kabul edilebilir gelmiyor.

1DA5D117-8783-4ED2-A508-81FCB0294257

“Astrolojiyi bilimsel olarak test etmek istiyorsanız astrolojinin tahminleriyle gerçekte olanları ya da astrolojinin tahminleriyle rastgele tahminleri kıyaslayın.” deniyor.

Tahminler gerçeklerle uyuşmuyorsa veya tahminlerin gerçekte olanlarla uyuşma ihtimali tesadüfi oranlardan fazla değilse astrolojik tahminlerin bir değer taşımadığını söyleyebiliyoruz.

Bilimsel geçerliliği test etmek istiyorsak şu birkaç yönteme başvurabileceğimiz söyleniyor:

Standart ve kabul görmüş envanterlerle insanların kişilik yapıları ölçtüğümüzü düşünelim. Bu kişilik yapıları ile burçlar arasında bir ilişki olup olmadığı inceleyelim. Eğer aynı burçtan insanlar benzer kişilik özelliklerine sahipse burçların kişilikle bir ilgisi olduğu fikrini desteklenmiş oluruz. Ben balık burcuyum. Bütün balık burçlarının melankolik, duygusal, ağlama eğilimi ve anaçlık yanısıra bağlılık eğilimi yüksek insanlar olduğu varsayılır. Ama ben bu değilim. Tanıdığım başka balıklar da böyle değil. Bu durumda bütün balıklar budur demek doğrulanabilir bir önerme olmuyor.

3B998576-DCE7-498E-954F-6BF11B1BA8A3

Günlük astroloji fallarını her bir falın hangi burca ait olduğu bilgisini paylaşmadan farklı burçlardan insanlara verdiğimizi düşünelim. Kişilerden yaşadıkları günü en iyi tasvir eden falı seçmelerini isteyelim. Eğer istatistiki bir anlamı olacak şekilde balıklar balık falını, aslanlar aslan falını diğer burçların fallarından daha yüksek oranlarda seçerse falların bir geçerliliği olduğu çıkarımını yapabiliriz. Ama muhtemelen böyle olmayacaktır. Öyle olsaydı aşk, para ve sağlık bütün burç insanları için aynı dönemlerde parıldıyor olurdu.

Kişilerin uyumluluğu da bu konuda fikir verebilir deniyor. Özellikle de boşanma istatistikleri. Boşanan çiftlerle evli kalan çiftler arasında karşılaştırma yapılabilir. Astrologların daha uyumlu olduğunu iddia ettiği çiftlerin (örneğin balık kadını ile yengeç erkeği) daha uyumsuz olduğu iddia edilen çiftlere kıyasla daha düşük oranlarda boşanıp boşanmamış oldukları incelenir. Eğer iyi anlaşacağı iddia edilen çiftlerin boşanma oranı kötü anlaşacağı iddia edilen çiftlerden farklı değilse astrolojik iddiaların geçerli olmadığı tezi güçlenir. İncelemesi eğlenceli olabilir gibi duruyor:)

Bir yöntem de horoskop eşleştirmesi. Astrologlar tarafından kişilerin doğdukları yer, yıl, gün ve saate göre bir horoskop hazırlanmış olsun. Bunlara uygun üç farklı tip sonuç çıksın. Kişilerden de bu üç sonuç tipi arasından kendilerini en iyi anlatanı seçmeleri istensin. Eğer bu sonuçların bir geçerliliği varsa kişilerin kendileri için çıkartılmış olan raporu diğerleri için hazırlanmış olanlardan daha yüksek oranlarda seçmeleri gerekecektir. Ama öyle olmamış tabii ki.

Bu ve benzer yöntemlerle onlarca çalışma yapılmış. Ve çıktılar astrolojik tahminlerin bir geçerliliği olmadığını göstermiş.

Ve ayrıca belirtilen şey şu:

Modern bilimin çözemediği bir çok konu ve olay vardır. Gezegen ve burçların konumlarını takip evresindeki bilimsel görünüm, bunları yeryüzündeki insan ilişkileri cinsinden yorumlama evresine geldiğinde tümüyle spekülatif ve bilimdışı -gerçekliği denetlenemez- söylemlere dönüşür.
Örneğin, falcılar ve fala baktıranlar hangi koşullar altında artıp azalır? Fala baktıranlar veya inananlar, büyük çoğunlukla, gerçekleşmeyen öngörülerin neden peşine düşmezler?
Ülkede hüküm süren ekonomik ve diğer güçlüklerle astrolojinin yükselişi arasında ne tür ilişkiler vardır?
“Fala inanma, falsız kalma” halk deyiminin toplum yaşamındaki işlevi ne olabilir?

4D11C7BD-EBBA-404E-A62C-4503741B3098
Bu ve benzeri soruların yanıtlanmasının toplum yaşamına olumlu katkıları gerçekten olabilir lakin bunları sosyoloji ve psikoloji bilimi eşliğinde açıklamak gerekecektir. O zamana dek eldeki verilere göre neye inanıp inanmayacağınız elbette size bağlı.

Bilimsel gerçekliği olmadığını kabul etmekle birlikte eğer sizi mutlu ediyorsa bence inanmaya devam etmelisiniz. Bu yazı da yakın çevremde astroloji inancı olduğunu bildiğim sevgili arkadaşlarıma yazılmış olsun:)

 

Burçların Ticareti” için 2 yorum

 1. Kalemini beğendiğim yazar, burçlar hakkında tam da düşündüğüm minvalde yazmış, her kelimenin altına imzamı atabilirim. Bu arada sayfa müthiş güzel, ellerine sağlık. Sen hep yaz olur mu?

  Liked by 1 kişi

  1. Hayat Sanat Meselesi 13 Temmuz 2018 — 19:59

   Teşekkür ederim Başakcım:) Umudum güzel işler çıkması, sevgiler…

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close