Hiperrealizm; Sanat için fazla gerçek

Her şey değişiyor. Sanat da değişiyor. Artık realizmin de bir sonrası var; post realist “hiperrealizm”

Hiperrealizm, olanı olduğu gibi, gerçeğe en yakın şekilde yansıtan bir sanat akımı. Subjektif açıdan tanımlayacak olsam bireysel sanat görüşümün sevilenler tarafına dahil edemediğim akım derdim.

54C89ACA-C146-4C13-BE7A-5630A9E57ED8

 

Burası profesyonel bir sanat sitesi değil; kişisel bir uğraşı alanı. Dolayısıyla yorumlarım akademik görüşten, profesyonellikten ve objektiflikten tamamen uzak olup kendi bireysel düşüncemi yansıtır; bunu belirtmekte fayda var.

Benim sanat anlayışım içindeki sanatçı, gerçeği birebir yansıtan olamıyor. O kişiyi sadece “yetenekli” olarak görebiliyorum.

Kendinden bir şey koymamak, koyamamak, özgün bir ürün çıkaramamak, hepsini kapsayacak bir kavramla “yaratamamak” bence o kişiyi sanatçıdan ziyade uygulayıcı konumuna sokuyor.

Tasarımcı olmak ve terzi olmak aynı şey değildir. Biri yaratır; biri uygular. Uygulayana iyi bir terzi deriz, başarılı bir terzi deriz. Ama sanatçı demeyiz. Burada tam olarak böyle bir ayrım var bana kalırsa.

Sanat çevreleri hiperrealizmi sanat akımları içine dahil ettiğine göre uygulayıcısı da sanatçı oluyor ama ruhuma dokunmadığı ve sanatın hem estetik hem duyusal hazzından -bence-  yoksun olduğu için sevemiyorum.

Gerçek gibi görüntü  istiyorsam fotoğraf var. Fotoğraf koskoca bir sanat.

Bir fotoğraf sanatçısı bütün yeteneğini ve bizden farklı olan bakışını, özel olan görüşünü katıyor oraya. Aynı yeri, farklı fotoğrafçılar farklı bir yermiş gibi yutturabilir bize, öyle değil mi?
İşte bu özgünlüktür. Ben estetik hazzın yanısıra bunu arıyorum.

Hiperrealizmde gerçek var, gerçeğin tam olarak aynısı var ama gerçekçilikten son derece uzak, fırça darbeleri belirgin bir Rönesans ressamı beni duygudan duyguya atarken hiperrealistler zerre duygu uyandırmıyor.
“Aynısını yapmış hakikaten; balmumu heykel ya da fotoğraf gibi.” diyorum en fazla.

1299010E-45FF-4C3F-8E22-05511ED92FCA

 

Ben sadece izleyiciyim, üreten değil tüketen taraftayım ama beğendiğimi alıp, beğenmediğimi dışlama tasarrufuna sahibim. Benim sanat arşivimde de hiperrealizmin pek yeri yok.

“Suçu gerçek olması mı?” diye soracak olursanız da “korkarım ki öyle” diye yanıt vereceğim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close