Ayna ayna! Söyle bana, var mı benden güzeli bu dünyada?

Bilinen ilk güzellik yarışması ne zamandı ve onun nihayetinde en güzel kadın unvanı kimin oldu bilir misiniz?

Bence biliyorsunuz.

Güzellik diyince herkesin aklında tek isim belirir; Afrodit nam-ı diğer Venüs!

Güzelliği dillere destan olan hatta güzellik kavramının karşılığı sayılan bu Tanrıça, sahip olduğu unvanları bir güzellik yarışması ile elde etmiş.

Afrodit, dalgaların köpüğünden doğmuş, bulutsuz ve güzel bir bahar gününde. Uranus, oğlu Kranos’un cinsel organını kesip denize atmış. Organın düştüğü yerde oluşan köpük işte Venüs’ün doğumunu sağlayan bu köpüktür.

Bir dalga, Kıbrıs sahiline yosundan bir döşek bırakmış. Döşeğin içinde bir sedef deniz kabuğu, kabuğun içinde de Olympos’taki Tanrıçalardan ve tüm peri kızlarından daha güzel bir kız varmış. Bu kız adım atarken bastığı yerden çiçekler fışkırır, etrafına güzellik saçarmış. Dokunduğu yerden güzellik fışkırırmış öbek öbek…

Hora’lar, onu alıp süslemiş ve Olympos’a çıkarmışlar. O sırada Zeus’un sarayında toplantı halinde olan tüm tanrılar bu güzellik karşısında onu “Aşk ve Güzellik Tanrıçası” sıfatıyla karşılayıp yüksek bir tahta oturtmuşlar.

A0A44F01-AB2F-4CF9-8FAF-B4F2413D28E0

Ama bu sıfatı hemen kabul görmemiş. Afrodit geldikten sonra huzuru kaçan birçok Tanrıça olmuş bekleneceği üzere.

Güzeller güzeli Afro, tanrılar arasında hüküm sürer gününü gün ederken Hera ve Athena da “Olympos’un en güzel kadını olma” konusunda hak iddiasında bulunmuş. Zeus’tan da hakemlik yapmasını ve en güzeli seçmesini istemişler.
Ama Zeus zeki bir Tanrı. Birini seçse diğeri küsecek; orta yolu bulma imkanı da bahsi geçen durumda mümkün değil.

“Üçünüzü de eşit seviyorum, birinizi diğerinden ayırt edemem. İda Dağı’na gidip orda Paris’i bulun. Onun zevkine, bilgisine güvenirim. Bu elmayı da alın. Paris en güzeliniz kimse bu elmayı ona verecek” demiş.

Bu üç Tanrıça, İda’da Paris’i bulmuş, o da uzun bir muhakeme sonunda elmayı Afrodit’e vermiş. Bu hükmü tartışılmaz bulan diğer Tanrıçalar da yenilgiyi kabullenmiş. Afrodit “Güzellik ve Aşk Tanrıçası” sıfatını bu şekilde kazanmış.

-Bahse konu İda dağı, bugünkü adıyla Kazdağı.-

Aşkın, güzel olan her şeye ilham vermesi nedeniyle Afrodit, güzellik yanısıra Aşk Tanrıçası olarak da kabul görmüş.

Afrodit’le ilgili bir diğer efsane ise şöyle;

Olimpos’taki bir şenliğe davet edilmeyen bir tanrıça, şenliğe katılıp olay çıkarıyor; sonunda da ortaya altın bir elma atıyor ve “En güzel kimse bu elma da onundur” diyor.
Bunun üzerine Hera, Afrodit ve Athena en güzelin kendileri olduğunu iddia ediyorlar. Nihayetinde karar Zeus’a ve oradan Paris’e uzanıyor.
Tanrıçalar, Paris’e kendilerini seçsin diye çeşitli vaadlerde bulunuyorlar.  Hera Asya hükümdarlığını, Athena en büyük orduyu, Afrodit ise en güzel kadını vadediyor. Kazanan da güzelliğinden değil vaadinin etkileyiciliğinden sebep, Afrodit oluyor.
Hatta ünlü Truva Savaşı da bu olaydan sonra olmuştur denir; Afrodit Helen’i kaçırması için Paris’ e yardımcı oluyor çünkü.

Yukarıda yer alan resim, Botticelli’nin ünlü “The Birth of Venus / Venüs’ün Doğuşu” adlı resmi.

Venüs’ün Kıbrıs sahiline çıkışını ve Horalar tarafından çiçek desenli güzeller güzeli örtülere sarılışını tasvir ediyor.

Uffizi Galerisi; Floransa’da görülebilir.

Sonraki dönemlerde de güzellik bir çok masala, savaşa ve mite konu oldu. En güzel olmak adına verilen her savaş, ilhamını mitolojiden alıyor gibi görünüyor.

Küçükken defalarca dinledik kötü kalpli cadının hem güzel hem de iyi kalpli Pamuk Prenses’i güzelliğinden dolayı kıskanıp öldürmek istediğini.

Ama dönemi ya da ismi ne olursa olursa olsun;  en güzel hep “Venüs” olacak. Her kim uğruna her nerelerde büyük bedeller de ödense, uğruna savaşlar da yapılsa, ağıtlar yakılıp şiirler de yazılsa onunla boy ölçüşebilecek kadar güzel olanlar hep “Venüs gibi güzel” olacaklar ya da “Venüs kadar güzel”.

Venüs, sedef kabuğundan dışarı adımını atıp ayak bastığı topraktan dünyanın en güzel çiçeklerini çıkarıyor olacak hala; Dünya aşk ve güzellikle var oldukça da biz hep Venüs’ü anıyor olacağız…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close