Edebiyatın On Harikası

Kitaplar… Üzerine çok söz edebileceğim yaşam destek üniteleri.

Neden okuyoruz ya da kitap okumak bize ne yapıyor bilmiyorum. Aslında biraz fikrim var ama şimdi bahsetmek istediğim kısmı bu değil. Ben kendimi bildiğimden beri okuyorum. Çıkış noktasından, ne zaman ve hangi kitapla başladığından da emin değilim. Ama sanki böyle doğmuş gibi hissediyorum bazen:)

Bu, edinilmiş bir alışkanlık olabilir. Benim şansım da diğer okuyanlar gibi muhtemelen doğru seçimlerle başlamış olmamdır. Ortaokul sıralarında dönem ödevi olarak zorla okutturulan “Mehmet Rauf/ Eylül” ile hangi çocuğa okuma motivasyonu verebilirsiniz ki?

İlk kitaplar böyle hatalı seçildiğinde çocuktaki kitap algısı; ağır, sıkıcı, boğucu bir şey olarak yerleşir. Sonra bu çocuğa gelin de kitap okumanın haz veren, eğlenceli bir eylem olduğunu anlatın. Ne kadar zor!

Geçen gün kardeşim “Bu sıralar ne okusam? Ama ağır kitap istemiyorum, biraz kafam rahatlasın” dedi. Kitap okuduğu bilinen herkese bu ve benzeri sorular dönem dönem sorulur.

Kitap tavsiyesi vermek ne derece doğru bundan emin değilim ama hayal kırıklığı yaratmayacağından emin olduğum seçenekler var. Tatil zamanı geldiğine göre en okumayan bile şu sıralar kitap okuyacak demektir.

Bu yüzden kafası karışık okur için on kitaplık kısa bir liste hazırladım. Tümü de “okunmaya değer, nefis kitaplar” kategorisine dahil ve farklı alanlara dokunuyorlar.

Sıralamayı da en nefisten az nefise doğru yapmadım; hafızamın en öne getirdiklerini sıraladım. Bazılarına torpil yapıp kayırdım; yanına eklediğim küçük notlarla belki seçim davranışınızı etkileyebilirim.

9F3C9EF8-30F4-4766-A568-54F52462CB72

 • Kurtlarla Koşan Kadınlar / Clarissa P. Estes

Bu, muhteşem bir kitaptır. Ama kitap okuma alışkanlığınız yok ise bir başlangıç kitabı değildir. Sindire sindire, notlar alarak, üzerine düşünerek ilerlersiniz. Bir roman değil, fikir kitabıdır ve kusursuz bir kurgu ile ilerler.

Kitapta, bazı efsaneler, kadın doğası, mizacı ve yaşamı ile ilişkilendirilmiş. Üstelik Estes bunu bizi kendine hayran bırakacak şekilde yapmış.

Bu kusursuz kitap, “La Loba” efsanesi ile başlar. Sadece bir ön izleme olması adına aşağıdaki youtube linkine bakabilirsiniz. İzleyin, beğeneceğinizden eminim.

La Loba Efsanesi

Bu kitap, bir gün okunacaklar listenizin en başında olmalı. Çok seveceksiniz.

 • Karamazov Kardeşler / Dostoyevski

Adını yüzlerce kez duyduğunuz bir efsane, Karamazov.

Şimdiye kadar okuduğum en iyi üç romandan biridir bu. İnsana dair her şey karakterlerin ağzından sayfa sayfa dökülür. Karamazovlar, dünyanın en okunası ailelerinden biri. İnsanın en derinine inmek ve varoluş üzerine düşünmek için daha kusursuz bir kitap olmayabilir.

 • Suç ve Ceza/ Dostoyevski

Suç ve suçun nedenleri, suçlu psikolojisi hatta suçun nerede başlayıp nerede bittiği, bu suçun bedelinin ne olması gerektiği üzerine, okuyanda iz bırakacağı kesin olan bir roman bu. Suç ve Ceza sanıyorum ki sevenleri tarafından en az iki defa okunur ve okurken hepimiz biraz Raskolnikovlaşırız.

 • Anna Karenina / Tolstoy

Bir diğer muhteşem roman da Anna. Canım Anna! Karakter derinliği üzerine sayfalarca övgü yazılabilir.

Romanın zirvesi demekte beis görmüyorum. İnsan, aile, devlet üzerine daha iyi bir kitap yazılmış mıdır ya da yazılabilecek midir? Sanmıyorum.

 • Yabancı / Camus

Varoluşculuk, yaşamın anlamı kavramlarını bir edebi eserle özdeşleştirmek gerekse kuşkusuz bir çoğumuzun aklına ilk olarak Yabancı gelir.

Mersault, yaşam ve insanlık içinde genel kabul görmüş bir çok kavramın dışında ve onları reddetmiş bir karakter olarak kabul edildiği için isim de romana çok yakışıyor.

Kitabın sonunda kendinizi Mersualt yerine koyup biraz tekinsiz hissediyorsunuz. Camus, bunu çok sade bir olay örgüsü içinde yapıyor.

 • Yüzüklerin Efendisi / Tolkien

Eğer film serisini seviyor iseniz kitabını kesinlikle daha çok seveceksiniz. Çünkü film, belirlenmiş bir süre içine yedirilmiş ve mecburen bir çok detaydan arındırılmış bir ürün. Kitap ise size Orta Dünya’nın bütün detaylarını sunuyor.

 • Don Kişot / Cervantes

Canınız gülmek mi istiyor? Hem teknik hem edebi açıdan kusursuz bir roman okurken bunu başarabilirsiniz. Don Kişot, size okuma zevkine eşlik eden eğlenceyi vadeder.

 • Yüzyıllık Yalnızlık / Gabriel Garcia Marquez

Müthiş gerçekçi bir edebi eser. Gerçekçilik bazen bizi edebiyattan koparabilir ama Marquez, okuyanı hayran bırakan gerçekçiliğini nefis bir kurgu içinde vermiş burada. Son sayfaya gelindiğinde insanı üzerine düşündürenlerden. İyi ki var.

 • Dönüşüm / Kafka

Kafka diyince insana dokunan şeyler var. O dokunanlar, kahramanımız Gregor olunca daha bir somutlaşıyor. Gerçek hayatında Kafka’nın babasıyla ilişkisindeki sorunları, Dönüşüm’de sanki ete kemiğe bürünmüş gibidir. Bu kısacık kitabın hayatınıza etkisi kocaman oluyor.

 • Aşk ve Gurur / Jane Austen

Döneminin öyle ötesinde, öyle güzel bir romandır ki bu; benim bu çağda ne işim var diye sorgular durursunuz.

“Yanlış bir çağa yanlış bir ülkeye gönderilmiş olmalıyım”

Sulandırılmamış romantizm nasıl olur; Austen bunun dersini vermiş sanki tüm edebi dünyaya.

Romantizm ve aşk sizde yer bulan kavramlarsa Bennet’leri ve Mr. Darcy’i çok seveceksiniz.

0A6B0B02-D8EE-4D2A-9E7C-5282F4A46742

Elbet her kitap herkese hitap etmez. Benim beğendiğim size, sizin beğendiğiniz bana göre olmayabilir. Ama bazı kitaplar vardır ki, onların değeri kişiler üstüdür. Bu kısa listeyi evrenselliği tartışma götürmez kitaplardan oluşturmaya bu yüzden özen gösterdim. Liste mutlaka ki uzatılabilir ama burda gördükleriniz sizi pişman etmeyeceğinden emin olduklarımdır.

Hepinize kitaplarla dolu, mutlu tatiller dilerim.

 

-Yerli kitapları da başka bir yazıda paylaşacağım-

Edebiyatın On Harikası” için 3 yorum

 1. Kafa, dönüşüm. Vallahi pişman oldum. Tavsiyenden önce okumuştum ama.

  Beğen

 2. burdaherseykitap 14 Ekim 2018 — 00:21

  Bu yazı çok hoşuma gitti. Size teşekkürü borç bilirim. 🌹

  Liked by 1 kişi

  1. Çok incesiniz; ben teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close