Siz! Lütfen bakar mısınız?

Hepimizin bir benlik algısı var, kimimizin düşük kimimizin yüksek. Ama diğerleri tarafından olumlu algılanmak, beğenilmek, sevilmek istiyoruz. Bu yüzden de davranışlarımızı kontrol altında tutuyoruz ya da düzenliyoruz.
Kendimizi sunarken de – üzgünüm ama sunmak, demek istediğimi en iyi karşılayan ifade– bazen stratejik davranarak, nasıl gözükmek ve algılanmak istiyorsak ona uygun bir imaj oluşturmaya, algıyı yönetmeye çalışıyoruz. Rol yapmadan, filtresiz olarak da ortada olmayı tercih edenlerimiz var mutlaka ama insanoğlu genel olarak kendini sevdirme ve onaylanma odaklı gibi duruyor.

B7AC5629-4AEF-4F59-935E-1735C94DC9E2

Hayatımızın bazı dönemlerinde karşı tarafı etkileyeceğini düşündüğümüz davranış örüntülerini devreye soktuğumuz olmuştur.

Bunu bazen karşı tarafı yücelterek yaparız. Onda var olan ya da olmayan ama duymaktan hoşlanacağını düşündüğümüz şeyleri söyleriz. Övgülere boğar, hayranlık ifade ederiz ama karşı taraf bize inanmadı ise yaratmak istediğimiz olumlu izlenim tamamen ters tepebilir.
Yöneticinizin çok kötü gözüken yeni saç modeline gerçek dışı komplimanda bulunmanız ama bunda samimi olmadığınızın bariz olması gibi.

25A13BE8-3C44-43E2-9365-612AE770686F

Bazen de kendimizi yücelterek yaparız. Başarılarımızı ve yeteneklerimizi anlatırız. Örnek insan izlenimi vermeyi de dahil edebiliriz bunun içine. Erdemlerimizden, yaptığımız güzel işlerden, ne kadar iyi bir insan olduğumuzu gösterecek tavırlardan bahsederiz. Öyle ya, kimse bir diğerine kişilik defolarını sunmaz bu aşamada. 

Parlayabildiğimiz kadar parlarız, sahne bizim. Başarılıyız, güvenimiz tam, haksızlığa karşıyız, çalmayız, kötü davranmayız ve her zaman sıramızı bekleriz.

541B9FDC-CB10-4A6D-8CAC-1346FDA27766

Kimi zaman bağımlı kişilik gösterebiliriz. Karşı tarafa ihtiyacımız olduğunu ve ona bağlılığımızı ifade eder, bu şekilde bizi benimsemesini isteriz.
Patolojik ilişkiler de bu şekildedir. Bir taraf gitmek isterken diğeri gitmesin ister. Kendi bağlılığını karşı taraf onu sevsin diye kullanır, bırakıp da gidemesin diye.

Her fikri onayladığımız olur. Etkilemek istediğimiz kişinin inanç ve görüşlerini benimser ya da benimsemiş gibi yaparız bazen.
Tuğçe Kazaz’ın her hoşlandığı adama göre din değiştirmesi bir örnek olabilir mi? Bence uygun.

Karşı tarafın bir diğerinden ne beklediğini analiz edip ona yönelik yönlerimizi parlatmaya çalışırız.
Her gece Demet Akalın dinleyip Floydian platoniğinize adını ezberlediğiniz birkaç Pink Floyd şarkısından aşkla bahsetmeniz gibi.

3E596008-CCBA-4404-8AC5-7978EB8693C7

Şefkat üzerinden sesini duyurmaya çalışan da az insan yoktur değil mi?
Bazı yanlışlarım oldu evet aslında bunları ben yapmadım ki. Ben bu yöne itildim, ben bunları yapmak zorunda kaldım, beni sevebilir misin?

Bu insanlar var, tanıyorsunuz onları. Ben, siz, hepimiz…

İnsan zaaflarıyla, hatalarıyla, mazeretleriyle var; kendini bazen seviyor, bazen sevmiyor, bazen sevmeye ama hep sevdirmeye çalışıyor. Yalnız değiliz, kalabalıklar içindeyiz ama o kalabalık içinde yitip gitmek istemiyoruz. Onaylanmayı bekliyoruz. Bazı zaaflarımız o yüzden çok masum ve anlaşılabilir geliyor.

Hepimize mutlu bir haftasonu diliyorum.

Siz! Lütfen bakar mısınız?” için 4 yorum

 1. Mükemmel.

  Liked by 1 kişi

  1. Teşekkür ederim beğeniniz için:)

   Beğen

 2. Birkaç dize bırakayım bu yazı üzerine zamanın ötesinden gelen, bana ait olan…

  Pazar yerinin çürükleriyiz
  Aslinda biz,
  Biraz da kaybettiklerimiziz.
  A. B.

  Liked by 1 kişi

  1. Teşekkür ederim:) Böyle devam bence, sevgiler…

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close