İsminiz Bengaldi yanılmıyorsam?

İsminizi seviyor musunuz? Size bir kimlik verdiğine inanıyor musunuz ya da?

*Muhtemelen evet dediniz.

Bu yaşınızdan sonra “Adını değiştirebilirsin” deseler bu seçeneği değerlendirir misiniz?

*Muhtemelen hayır olarak yanıtladınız.

Basit, anlaşılır, hoş tınılı isimlere sahip olanlar, yukarıda ettiğim ve aşağıda edeceğim sözlere anlam veremeyecekler.

Zor isimlilerin ise hislerine tercüman olacağımı ve beni sarılıp öpmek isteyeceklerini biliyorum:) Bizler için isimlerimiz sürekli açıklama yapma zorunluluğuna ve türlü komik diyaloglara mevzu olma anlamına gelen bir aitlik çünkü.

Kendimden örnekler vereceğim ve sizi temin ederim bunların hiçbiri abartılmış olmayacak!

Bu konu üzerinde yıllardır çile çekiyorum; kendimi bildim bileli dersem abartılı olmaz. İlkokulda başladı; yolun yarısına geldim hala devam ediyor. “Yıllar sana ne öğretti?” derseniz bu dramın bitmeyeceğini derim.

İsmim unutulur, karıştırılır, zor akılda kalır, başıma türlü işler açar. Kesinlikle çok zor, çok farklı ve bir tane. Kendimden başkasında rastlamış değilim.

Anonim kimliklerle arzı endam ettiğimiz bazı mecralar var; sözlükler, forumlar, interaktif ortamlar… Bu ortamlarda birileriyle tanışır, sohbet ederiz. Karşı taraf bazen “Memnun oldum ben Ali” , “Hadi tanışalım ben Ayşe” diyebilir. Ama ben, tamamen güvenene ve anonimliğimi yitirmeyi sorun etmeyene kadar aynısını diyemem. Çünkü ismimi söylemem kimliğimi söylemem anlamına geliyor. Ülkede sadece ben varım, düşünün. Tc kimlik numarasına ihtiyacım yok, adım bu görevi görüyor:)

77832A89-85FF-4F0E-BF63-03A7380B1037

Starbuckslarda her seferinde başka biri olurum. Adımı söylemekle asla uğraşmam çünkü tek seferde anlaşılabilme olasılığı çok düşük. Kardeşim ya da en yakın arkadaşım olmayı tercih ediyorum. İsimleri basit, konforundan faydalanıyorum.
İş hayatında beni yoran başka bir şey var; cinsiyet karmaşası. Yazılı iletişim kurduğum müşteriler nadiren de olsa cinsiyetimden emin olamaz, adımın sonuna “Bey” ekleyiverir, sonra onbeş mail boyunca özür dilerler. Masumlar halbuki:)

EF55287B-5FC4-4B8B-A207-A33DAF02FD59

Haksızlık etmek istemem bir defa faydasını gördüm. Dönem toplantımız vardı. Çeşme’de büyük bir otelde toplanacaktık. Kalabalık bir ekip olduğumuz için oteli neredeyse kapamıştık. Bu toplantılarda Türkiye’nin herhangi bir yerinden herhangi bir oda arkadaşın oluyor ama kim olduğunu bankoya gidince öğreniyorsun.
Bankoya gittiğimde beni Özgür Bey ile aynı odaya koyduklarını öğrendim. Takdir edersiniz ki Özgür Bey ile dört gün koyun koyuna yatmamız tercih edeceğim bir şey değildi ve oteli doldurmuş olduğumuz için boş oda yoktu. Bana üç katlı, özel havuzlu villa verdiler telafi için. En yakın arkadaşımla orada kaldık. Unutmayacağım en özel ve tek güzel isim anımdır.

Geçenlerde iki müşterim whatsapptan ulaştı. İsmimi yine ayrı ayrı çok komik yazarak elbette. Biri Bengal Hanım diye hitap etmişti. Bunu arkadaşlarımla paylaşma gafletinde bulunduğum için birçoğu bana artık Bengal diyor. Evet kaplan olan:)

F39C5D66-56A6-42D6-96EE-CBF5C639CCA0

Yıllar önce Kelime Oyunu’na katılmıştım; orada da isim kartına Behlül yazmışlardı. Kartları yayının epey öncesinde dağıtmışlardı da düzeltecek vakit olmuştu. Televizyona Behlül diye çıkmak istemezdim açıkcası.

Abarttığımı düşündüğünüzü biliyorum ama çok büyük yanılıyorsunuz.

Yıllardır uğraşıyorum, artık yıldım. Bir daha evlenirsem kendime koyduğum tek bir kriter var; beyzademin soyadı güzel olacak. İsmimle çok uğraştım bir de soyadla uğraşmak istemiyorum. Soyadımın da ciddi olamayacak kadar komik olmasının bunda katkısı büyük elbette.

Tipsiz, kültürsüz, kötü kalpli misiniz? Hımm ama soyadınız güzel demek?
Bir çay içelim. bence anlaşmamız mümkün, saygılar.

* Yazının ana görselinde gördüğünüz nefis yaratık bir Bengal Kaplanı. İsmini paylaştığım için kendisini fotoğrafını başlığa taşıyarak onurlanmayı uygun gördüm.

**Bu yazımı da bana artık sadece Bengal olarak hitap eden sevgili arkadaşım Onur Deniz’e hediye ediyorum:)

İsminiz Bengaldi yanılmıyorsam?” için 5 yorum

 1. Kesinlikle katılıyorum, bu söylediklerinizi Ayşe’ler Ali’ler anlayamaz 😂 bir de unisex bi isim ise tadından yenmez zaten benimki gibi 😄😂 ve tabiki çok samimi bir yazı olmuş teşekkürler 😊

  Liked by 1 kişi

  1. Unisex isimler de çok sıkıntılı haklısınız. İnsan bazen Ayşe olmak istiyor:) Beğeninize teşekkürler, sevgiler

   Liked by 1 kişi

 2. Aytuğ, Alptuğ, Artu, Aktuğ, Arthur, Tuğrul hatta en son Berke ve Cenk… Berke ve Cenk olduğumda, “artık uydurmanın da bir adabı olur!” diye içimden isyan ettim ama belli etmedim. Adı yanlış söylendiğinde düzeltenlerden değilim. Gerek yok. İsim sadece bir kodlama olduğu halde bazılarımız için gerçekten karışıklık…

  Liked by 1 kişi

  1. Ben de düzeltme taraftarı değilim. Canan dediklerinde bile efendim diyorum; hayat bu şekilde daha kolay:)

   Beğen

 3. Ahahaha. Bir çay içelim 🙂

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close