Stres ölçer geldi!

Stres! Ne kadar sık duyduğumuz bir kelime öyle değil mi? Arkadaşlarımızdan, ailemizden hatta hekimlerden. Nedeni bilinemeyen baş ağrılarının, mutsuzluğun, gerginliğin suçlusu…

Kişinin fiziksel ya da psikolojik durumuna tehdit olarak algıladığı olaylarla karşılaşması olarak özetlenebilecek “stres” farklı durumlar karşısında farklı ölçülerde etki yaratıyor. Her olumsuz olayın bizdeki stres karşılığı aynı değil.

Yaşamımız boyunca birçok olaya maruz kalıyoruz. Kimi yıkıcı, kimi yapıcı, kimi motive ederken kimi yaşam enerjimizi çalıyor.

Stres araştırmacılarından Holmes ve Rahe insan yaşamında yeni düzenleme gerektiren birçok değişikliğin stres nedeni olabileceğini öne sürmüş ve “Life Event Scale” diye bir ölçek geliştirmişler.

Yaşam olaylarını en stres verici olandan en az olana dek sıralamış ve bunlara değer karşılıkları vermişler.

Bu derecelendirme için pek çok insanın hayatında önemli bir olay sayılabilecek evlilik referans noktası olarak kullanılmış ve rastgele 50 olarak puanlanmış. Katılımcılardan da evliliği pek çok yaşam olayı ile kıyaslamaları istenmiş. Bu değerlendirmelere göre de aşağıda bahsedeceğim ölçek oluşturulmuş.

Elbette burada göz önüne alınması gereken bireysel faktörler de var. Ölçek kişilerin olaylara yaklaşımını benzer varsayıyor.
Büyük değişiklikler kimimiz için yüksek faktörlü bir stres nedeni iken kimimiz için olmayabilir. Hatta bazılarımız bunu bir motivasyon kaynağı olarak görebilir, bundan güç alabilir ve itici anlamda kullanabilir.

Ölçekte baz noktası olarak evlilik alınmıştı. Benzer şekilde farklı olumlu olaylar da stres nedeni olabilir ki evlilik örneğinin ülkemiz gerçeklerine ziyadesiyle uygun olduğunu düşünüyorum. Bizde evlenen çiftler mutlu olması gerekirken endişe, kaygı, mutsuzluk ve stres içinde kıvranıyorlar. Olayın doğasına ne kadar ters halbuki. Kültürel kodlar birçok alanda olduğu gibi burada da başrolü almış görünüyor.
Yine de olumlu olaylar büyük çapta değişiklikler olarak gerçekleşseler de olumsuz olaylar kadar psikolojik sağlığımıza zarar vermiyorlar.

Ölçekte yaşam boyu karşılaştığımız en büyük stres faktörü olarak eşin ölümü belirlenmiş. Son derece anlaşılabilir duruyor.

Ardından boşanma geliyor. Kesinlikle destekleyeceğim bir derecelendirme bu. Boşanma kişinin yaşamında geri dönülmez yaralar açan ve yola devam ederken sizi başka biri kılan bir yaşam olayı. Sürecin öncesi, esnası ve sonrası ne kadar çabalasanız da çok zor; eğer kavramlaştırmak gerekirse; evet ziyadesiyle stresli.

Hepimiz farklı yaşantılardan geliyoruz. Farklı kabullerimiz, kültürümüz, değerlerimiz, algılarımız var. Bana 100 faktör stres hormonu pompalayan boşanma, size bir kurtuluş nedeni olarak 100 faktör dopamin salgılatmış olabilir.

bride-and-groom-2698249_1280

Ölçeğin hem orijinal halini hem de Türkçe versiyonunu aşağıda bulabilirsiniz. İncelemesi keyifli gelecektir.

Başımıza gelen, gelecek, gelmesi muhtemel şeylerden kaçınmak bazen mümkün değil ama bu ölçek değerlemelerini belirleyen katılımcılar ile benzer tutumlara sahip isek hangi olayların bize ne derece olumsuz katkıda bulunduğunu görmek bilgilendirici olabilir.

Hepimize stresten uzak, berrak zihinler diliyorum.

stres

stres türkçe

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close