Çocukları annemlere bırakırız; hadi tatile çıkalım.

Tatil sezonu bitti.

Anne babalar bu sene de kendi annelerine güvenerek çocuklar yaptılar, bu sene de onlara güvenerek tatillere gittiler:) Şimdi okullar açılıyor ve kendi çocuklarının sorumluluklarını almaya hazırlar. Nineler, torunları ile koklaştı ve kendi hayatlarına döndüler; biraz huzur dileğiyle.

İçine doğduğumuz kültürde anne ya da kayınvalide iseniz ve çalışan anneye sahip bir torununuz oldu ise o toruna bakmanızın beklendiği gibi bir gerçekle yüzyüzesiniz demektir.

Son dönemde iş çevremdeki insanlardan gözlemlediğim bir şey var; annelere güvenip çocuk yapma davranışı!

Annenin buna mecbur bırakılmasına biraz eleştirel yaklaşacağım. Türk kadınının genelinde bir anne fedakarlığı, aile için hayatını heba etme geni olduğu için anneler bu durumu otomatik olarak kabulleniyorlar ama bence burada yanlış bir şeyler var.
“Alan razı, veren razı sana ne oluyor?” derseniz de haklısınız ama bana fikir beyan edebilme olanağı sunulmuş, sadece onu kullanıyorum.

Artık ne mutlu ki kadınlar çalışıyorlar ve işe başlarken de çocuğa bakması için anneleri görevlendiriyorlar. Hatta bu o kadar doğal gelişiyor ki oturup karar vermek gerekmiyor, anneanne/babaanneye varsayılan olarak tanımlanmış bir görev bu.

1E4FB040-FFD7-4786-822F-2018F226C4B6

Şimdi bunun elbette farklı dinamikleri var; belli sosyoekonomik koşullardan bağımsız düşünemeyiz. Ailede herkes çalışmak mecburiyetinde olabilir; çocuğu bakıcıya verecek bir bütçe söz konusu olmayabilir. O zaman çiftin annesine, çocuklara göz kulak olmak dışında bir seçenek kalmaz. Ama bu noktada da o çocuğun neden yapıldığını tartışabiliriz. Hatta bazen birden fazla çocuğun.

Bir örnek vereceğim; iyi para kazanan bir çifte ait bir örnek;

Biri 7 biri 2 yaşında çocukları var. 7 yaşında olana hep babaanne bakmış, şimdi de 2 yaşında olana bakıyor. Peki neden bu kadın 60 yaşında kendi hayatını yaşamaya devam edemiyor? Kendi çocuğunu büyütmüş, evlendirmiş ama neden hala sorumluluktan kurtulamıyor? On yıldır her gün evde torunlara bakıyor ve çiftin keyfine göre bir hayat sürüyor.
Ben anneyi tanıyorum ve onun anlattıklarını dinlerken kadına büyük haksızlık ettiklerini düşünüyorum.

“Yahu bu kadın bize büyük fedakarlıklar yapıyor, hayatını torunlar uğruna heba ediyor. Ne yapsak bu emeği ödeyemeyiz” demesini bekliyorum. Ama o şuna benzer cümleler kuruyor;

“Hanımefendinin günü varmış, hanımefendi arkadaşlarıyla çıkacakmış, hanımefendi haftasonu evde olmak istemiyormuş, attı gitti çocukları”

Kimin çocuğunu kime attı? Zaten çocuklar sizin, bu durumda sorumluluk da sizin. Neden bu kadınlar sizin çocuklarınızı da büyütmek zorunda?

Neden 60 yaşında bir kadın kendi arkadaşlarıyla özgürce gezebilme lüksünü yaşayamıyor? Neden 10 yıldır çocuklarınıza bakan bir kadın bir gün “Ben bugün alamayacağım” dediğinde o kadını cadı ilan ediyorsunuz, trip atıyor, surat asıyorsunuz? Bahsi geçen çocuk sizin çocuğunuz, onun torunu. Bakmakla, büyütmekle, yetiştirmekle mükellef olan sizsiniz. Üzgünüm ama anneleriniz sizin kararlarınızın yükünü taşımak zorunda değil. Bunu kabullenmek zorundayız.

FEC7E46E-DC98-43B7-8985-0F9AAA105BE8

Benim aslında derdim de sorum da tek. Neden bizim ülkemizde kadının kendi hayatı olamıyor? Neden kadın ailesi için etini, kemiğini, iliğini teslim etmek zorunda?

Annelere güvenip çocuk yapıyoruz. Anne bakmak istemezse ona küsüyoruz, öfkeleniyoruz. Yaşlı bir kadın hayatını zamanında bize adamıştı, şimdi de toruna adamalı kısmında biraz bencillik yok mu sizce de? Neden Türk kadını hayatı boyunca ailesini öne almak, kendini örselemek, hayatını hep diğerlerinin hayat konforu için heba etmek durumunda bırakılıyor?

Kültürel mirasımızı kullanıyoruz. Gelenek bize bunu gösterdiği için bunun peşinden gidiyoruz. Ama hazır değilsek belki de o çocuğu yapmamalıydık? Annemizin hayatının kalan dönemini kendi istediği şekilde geçirmesine müdahele etmemeliydik belki.

Onlar torunları ile çok mutlu, bu durumdan hoşnutlar diyenleriniz olduğunu biliyorum. Birlikteyken mutlu olduklarına hiç şüphem yok. Ama sizin kontrolünüzde, sizin ebeveynliğinizde, arada onda kalmasına izin verdiğinizde hoşnutlar aslında. Siz kendi planlarınızı öne alırken onun da plan kurmasına izin vermediğinizde değil.

0EA4DFCA-0F84-4CA5-90CB-55108B4EC988

Düşüncem odur ki, kadın olmak bizim ülkemizde hep zordu. Şartlar değişti, kadınlar artık erkeklerle iş hayatında eş pozisyonda. Ama kültürel kodlar hiç değişmedi. Kadın olmak hala geçmişteki kadar zor, çünkü bütün aileleler kadınların omuzları üzerinde yükseliyor. Evet, hala.

Çocukları annemlere bırakırız; hadi tatile çıkalım.” için bir yorum

  1. Bencilliğin zirve noktası bu olsa gerek. Sonra “Bak Almanlara, on sekiz yaşına bastığı zaman çocuğunu kapı önüne koyuyor” demeyi biliyor ama düşünmüyoruz: Türk ebeveynler ne yazık ki çocuk yetiştirmeyi bilmiyor. Haliyle büyüyen kızlar evlenince, erkekler de iş hayatına atılınca anne babasının kendi üzerine bu denli titremesinin cezasını çekiyor: Özgüven eksikliği, kendine inanmama ve hiçbir şey bilmeme. Hani bir viral video var, dışarıya çıkana dek çiftlikte büyümüş ineklerle ilgili, ilk gün ışığını görünce mutlu bi şekilde havayı çiftelerle doldurup kırlarda koşuyorlar… Türk erkek ve kadını da aile çatısının korumacılığı sağ olsun mutluluk değil korku, karamsarlık ve güçsüzlükle dolaşıyor, kır bile değil, ev-iş arasında ve haliyle sosyal yaşantı da bundan etkileniyor. İlk cinsellik bile etkileniyor, ilk iş deneyimi, ilk makarna haşlama, ilk sorumluluk… İlkler ve ilkler… Bu durum değişir mi? Fedakar Türk Kadını etiketi yırtılmadıktan sonra pek bir zor, çünkü babaannesinin yetiştirdiği torunlar için bu artık genetik bir hal alıyor.

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close