Sen tam bana göresin!

Fiziksel güzellik hiç önemli değil, içi güzel olsun yeter ki!

Böyle düşünenlerden misiniz? Ya da gülüp geçenlerden mi? Veya düşünmeyip de düşünür gözükenlerden mi?

Kadın erkek ilişkileri dediğimizde iki cins arasında duygu, tavır, davranış bağlamında gelişen her türlü olay ve olgu bütününden bahsediyoruz. Bunu belli bir alana hapsetmek imkansıza yakın. Ben, cinsleri ne biraraya getiriyormuş ondan bahsedeceğim biraz. Fiziksel görünüm gerçekte ne kadar etkili?

Çöpçatanlık içeren bir yazı olması riskini göze alıyorum.

Black Mirror dizisini izlediniz mi? 4. sezonda efsanevi  4. bölümü izleyenler eminim hatırlayacaktır. “Hang the Dj”

İzlemeyenler için spoiler vermeden bir çöpçatanlık uygulamasının bir algoritma dahilinde kişileri eşleştirip onları biraraya getirmesinden bahsettiğini söylemekle yetineyim.

 

F34B878D-7CF5-4A32-9618-2BE5A2B9648C

 

Bugün bir arkadaşımla dizinin bu bölümünden yola çıkarak flörtlerde fiziksel çekimin ve dış görünümün ne derece önemli olduğuyla alakalı konuştuk; bir kadın arkadaşının bütün sevgililerinin fiziksel olarak birbirinin kopyası olduğunu söyledi. Benzer renk, boy ve kilodalarmış. Enteresan buldum.

İnsanların bir araya gelmelerini sağlayan bazı genelgeçer kurallar var ve bu her zaman salt fiziksel beğeni olamaz. Öyle olsaydı sadece güzel adamlar ve güzel kadınların birbirleriyle olmaları dünyanın geri kalanının da yalnız ölmesi gerekirdi.

Fiziksel görünüm, kişinin kontrol edebildiği bir şey olmadığı için burda adaleti başka faktörlerin de varlığı sağlar gibi duruyor.
Ama hala en belirleyici olanın, fiziksel beğeni olduğunu gösteren bulgular var.

 

 

Adını ve detaylarını hatırlamayamadığım bir çalışma yapılmış. Kadın ve erkek üniversite öğrencileri rastgele eşleştirilerek dans ettirilmiş ve sonrasında birbirlerini değerlendirdikleri bir anket doldurmuşlar.
Sonuçlar, sadece fiziksel olarak birbirini beğenen çiftlerin birbirinden hoşlandığını göstermiş. Zeka, iletişim becerisi ve kişilik analizlerinin hoşlanmaya anlamlı bir etkisi bulunamamış.

Buradaki eğilim kendimizi de sevmek istememizden ve hatta seviyor olmamızdan kaynaklanıyor olabilir.
Kişiler fiziksel olarak avantajlı kişilerle beraber olduklarında kendilerine de güven pompalıyorlar. Güzel kadın/adam bizim yanımızdaysa biz tercih edilir biriyizdir, bizde cazip bir şey vardır ve seçilmişizdir?

İyi bir partnerin yanında sosyolkültürel açıdan iyi algılanmayı karşılayan bir benzeme etkisi vardı; adını anımsayamadım kavramın. Yanımızdaki artı özellikli bir partnerin sosyal duruş olarak bize de artı değer kattığını düşünürmüşüz insanoğlu olarak. Bunu karşılıyordu kavram. -Sizin aklınızda ise hatırlatırsanız müteşekkir olurum.-

48AA0384-8744-4A3D-A441-4885405BAEAD

Ama psikolojik literatürde bir de bunun tam tersi bir durum var; bizden daha güzel birinin yanında olduğumuzdan daha çirkin algılanma etkisi.
Bununla ilgili okuduğum birkaç şey var;
Kişilere, çekici birinin ve ondan bariz olarak daha az çekici birinin fotoğrafları gösterildiğinde az çekici olan, olduğundan da daha aşağıda çekicilikle değerlendiriliyor.
Karışık oldu şöyle anlatmaya çalışayım;
Normalde Ali 10 puan çekici.
Ahmet 6 puan çekici.
Ali ve Ahmet beraber değerlendirildiğinde Ali 10 ama Ahmet 4 puan çekici algılanır gibi bir şey:)
Yani iyi görünümlü bir rakiple karşılaştırılmak o kişiyi dezavantajlı duruma sokuyor.

 

Diğer kısma  “Introduction to Psychology” adlı kitaptan alıntı bir deney ile geçiş yapacağım;

Philadelphia’da beşbin çiftin evlilik başvurusunu inceleyen bir çalışma yapılmış ve bunların üçte birinin birbirlerine birkaç blok mesafede oturdukları görülmüş.
İki kişinin ilişki kurabilmesi için en önemli faktörlerden birinin fiziksel yakınlık olduğu düşünülüyor.
Yine benzer bir çalışmada, kişilere binalarındaki kişilerin isimleri sorulmuş. Bekleneceği üzere bilinme oranları fiziksel mesafe ile orantılı. Ne kadar yakınsak tanışma olasılığımız o kadar artıyor.

Birinden hoşlanıyorsanız muhitine taşınmanız lehinize olabilir. Çünkü biriyle diğer faktörlerden bağımsız olarak sadece yakın olduğunuz için bile tanışabilirsiniz.

Burada Robert Zajonc’un “maruz kalma etkisi”nin devreye girmesini bekleyebiliriz.
“Ne kadar çok görürseniz, o kadar çok seversiniz.”

363B670E-50D0-485B-AC2A-39534CC89930

Kısaca hatırlatayım; kendisinin “Maruz Kalmanın Davranışsal Etkileri” adlı bir makalesi var. Katılımcılara hızlı bir şekilde, anlık rastgele görüntülerin -geometrik şekiller, çin sembolleri, tablolar ve yüz resimleri- gösterildiği bir dizi deney yapılıyor ve deneklere daha sonra hangi görüntüleri tercih ettikleri soruluyor. Sonuçlar en sık gösterilenlerin en çok tercih edildiğini söylüyor.

Buradan çıkaracağımız kıssadan hisse; eğer birini istiyorsanız ona yüzünüzü gösterin. Zırt pırt karşısına çıkmayın tabi ama aşinalık yaratın:)

Bir de benzer zevklere sahip olma etkisi var tabi. Bize benzeyen insanların fikirlerimize değer vermesi, bizi onaylaması ve ortak şeyler yapabilme olasılığı daha yüksektir. Bu da bize iyi hissettirir.
Yanında iyi hissettiğimiz kişilerle olmak isteriz.
Benzerliğin ilişkiye neden olmasının nedeni ortak sosyal zevklere ve ortamlara sahip olmak aslında. Bu sayede bir araya gelebiliyoruz.

AF6EE212-E5F2-4C11-B1D8-7A0AE3718B0C

Demem o ki; insanlar karşı cinsle ilişki kurarken her şeyden önce fiziksel beğeniye göre hareket ediyorlar ama kurulmuş bir ilişki içinde fiziksel görünüm etkisini yitirmeye başlıyor.
Tanıdıklık, benzer zevklere sahip olma, aşinalık, fiziksel yakınlık gibi faktörler karşı cinsle ilişki kurmayı kolaylaştırıyor. Bunu ben demiyorum; psikolojik çalışmalar böyle söylüyor, aklınızda bulunsun.

Adayımız Burcu. Kendisi genç ve güzel. Sizin gibi İzmir’de oturuyor ve sizin gibi kitaplara ilgisi ve size ayırabilecek bolca vakti var.

Şimdi her şey tamamsa paravanı açıyorum; sanırım bir çay içmek istersiniz.

Sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close