“Victoria’s Secret Meleği” bugün nereye kondu?

Güzel kadın kimdir sizce?

Gigi Hadid? Kendall Jenner? Cara Delevingne?

Güzel kadınların hepsi birbirine benziyor. Daha doğrusu sadece belli kalıplara dahil edebildiğimiz kadınlara güzel diyoruz artık;

Benzer tarzda giyinen, benzer ölçülere sahip, skinny jean ve stiletto kadınlarına.

Peki buna kim karar verdi?

VS-20131

Dünya artık çok küçük. Victoria Secret modeli vücuduna sahip olmak artık Türk kızının da hayali. Çünkü herkes beğenilmek istiyor. Bunda eleştirilecek bir şey yok; hepimiz beğenilmekten hoşlanırız.

Ama değişen ve üzerine konuşulması gereken bir şey var;

“Tek tip kadın yaratma isteği”

Artık incecik beliniz, belirgin bir bel oyuntunuz, yuvarlak ve squat yapmış kalçalarınız, dolgun ve dik memeleriniz, Jolievari dudaklarınız, minicik bir burnunuz ve beyaz, pürüzsüz bir teniniz yok ise siz güzel bir kadın değilsiniz.

Bu algıyı hepimize yerleştirdiler. Bunu doğru kabul ettik; hepimiz o kadınlara benzemeye çalışıyoruz.

 

Magazin programlarından, TV showlarından  “standart ve tek tip güzelliğe sahip o kadın” olmamız gerektiği düşüncesi yayılıyor.

Bir sabah Kanal D’nin magazin programını izliyordum, evet pazar sabahları kahvaltı masasında belgesel değil magazin izlerim sıklıkla:)

Ünlülerin kusurları diye bir dosya yapmışlar. Tek tek şunları saymaya başladı; hiç abartmadan özetlemek isterim;

 • Bacaklarının kalın olması kusuru
 • Dişlerinin ayrık olması kusuru
 • Dudakların inceliği kusuru
 • Memelerin küçük olması kusuru
 • Ayaklarının büyük olması kusuru
 • Gözkapaklarının düşük olması kusuru
 • Burnunun kemerli olması kusuru…

Hatırladıklarım bunlar ama birkaç özellik daha saydı ve evet hepsi için kusur kelimesini kullandı.

Victorias-Secret-2

Bu son derece çirkin ve tehlikeli bir söylem bence. Bütün kadınlar ince bacaklı olmak zorunda değildir. Bütün kadınlar Jolie dudaklı, büyük memeli ve hokka burunlu olmak zorunda da değildir.

Eğer ki “onlar şov işinde, bu sebeple böyle olmaları beklenir” deniyorsa bunu anlayabilirim ve hak da verebilirim belki. İnsanlar televizyonda kendilerinden farklı ve güzel insan görmek isteyebilirler. Televizyonda görülmek istenen kendi günlük rutinlerinin dışı olabilir.

Güzel evlerin içinde geçen; lüks arabalara binen, evde topuklu ayakkabılar ve harika kıyafetler giyen insanların arzı endam ettiği dizilere olan ilgi de sanırım bu yüzdendir. Günlük yaşamımızda rastlamadığımız, şaşaalı hayatları gözlemleyebilme arzumuzu tatmin ederler.

ufak

Şov işi ve moda sektörü  için ideal kabul ettiğimiz bazı özelliklerin dışında kalanları  “kusur” olarak tanımlamak ise kesinlikle bir fiyaskodur.

Topluma böyle bir kadın olmak zorundasınız mesajı pompalanıyor sürekli olarak, eğer bu özellikler sizde yoksa kusurlusunuz ve çirkin bir kadınsınız deniyor.
Artık çocuk yaştaki kızlar dudaklarını doldurtup operasyon geçiriyorlar sırf o güzel kadınlardan biri olabilmek uğruna.
Çünkü onlara bacaklarınız kalınsa, memeleriniz küçükse, dudaklarınız inceyse ve bir VS modeli vücuduna sahip değilseniz kusurlusunuz deniyor.

Geçtiğimiz aylarda dramatik bir bulduğum bir Instagram vakası oldu. Modacı Cengiz Abazoğlu bir davet için oyuncu Demet Evgar’a bir kostüm hazırlamıştı. Evgar, elbiseyi giydikten sonra Instagram sayfasında paylaşmış. Cengiz Bey ise herhalde Demet’in fotoğrafını kendi elbisesine layık görmemiş ve beğenmemiş ki kadının silüetiyle oynamış da oynamış. Oynanmış haliyle de kendi sayfasında paylaşmış. Ciddi anlamda ayıp ettiğini düşünmüştüm; hala aynı fikirdeyim.

Ekran Alıntısı

Hiçbir kadın idealize edilmiş olan “o kadın” olmak zorunda değildir ama bu anlayış öyle işlenmiş ki zihinlerimize, herkes kendi güzelliğini o kadına benzeme oranına göre değerlendiriyor.

“Burnunuz ne kadar küçük, memeleriniz ne kadar büyükse, dudaklarınız ne kadar kalın, bacaklarınız ne kadar inceyse siz o kadar değerlisiniz. “

Bu satırları bir süredir tekrar 36 bedene düşebilmek için çabalamış bir kadın olarak yazdım:) Ama çabam kendimi değersiz hissettiğim ve kusurlu bulduğum için değildi; kendimi daha sağlıklı ve daha fit görme arzumun peşinden gittim.

Endüstri o kadınlar olalım ister. Çünkü o kadınlar olursak daha çok satın alırız, daha çok harcarız, sisteme daha çok sisteme dahil ediliriz.

Daha güzel olmak mı? Olursa şikayet etmem.

Daha fit olmak mı? Hepimiz olsak keşke.

Daha uzun bacaklar mı? Elimizde değil:)

 

“Olursa yan cebime, olmazsa da ben böyle mutluyum” kadınları olmamız ve güzellik algısının tek tipliğini bir gün değiştirebilmemiz dileğimle,

B.

 

 

“Victoria’s Secret Meleği” bugün nereye kondu?” için 3 yorum

 1. Çok önemli bir noktaya değindiniz. sırf bu güzellik dayatması yüzünden özgüvenini, yasama tutkusunu ve hatta hayatını kaybeden kadınlar var.

  Liked by 1 kişi

  1. Teşekkür ederim. Ne yazık ki böyle. Eskinin bereketli tanrıça figürü artık eleştirilmesi gereken bir kadın tipine dönüştü.

   Liked by 1 kişi

   1. yeni guzellik ikonları (cinsiyetsiz, hibrit, gerçeküstü) dayatıldığında yazınızı tekrarlamanız gerekecek sanırım.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close